Prečo vznikajú jazvy?

Jazvy vznikajú v dôsledku porušenia kože po rôznych chirurgických zákrokoch, operáciách, popáleninách či inak spôsobených ranách a sú prirodzenou súčasťou hojenia kože.

Ako dlho sa jazvy hoja?

Až 18 mesiacov od ich vzniku môžu jazvy meniť svoj tvar a veľkosť, kým nadobudnú konečnú podobu. Predpokladom spoľahlivej a účinnej starostlivosti o jazvy je začať s ich liečbou čo najskôr.

Aký máte typ jazvy?

Keloidné jazvy

– jazvy prečnievajúce línie rany. Sú hrubé, oblé, tvoria nepravidelné zhluky jazvovitého tkaniva, ktoré sa šíri cez hranice pôvodného zranenia. Často sú červené alebo tmavšie v porovnaní s okolitou kožou.

Hypertrofické jazvy

– vyvýšené jazvy. Tieto jazvy sú zvyčajne červené, hrubé a tvrdé. Často svrbia alebo bývajú bolestivé. Majú tendenciu vystupovať nad úroveň okolitej kože, pritom sa ale nerozširujú mimo oblasti pôvodného zranenia, to znamená, že ich rast obmedzujú rozmery rany.

Atrofické jazvy

– preliačené jazvy. Vznikajú ak sa rana nehojí správne a tvorí sa tak nedostatočné množstvo nového tkaniva. Výsledná jazva je pod úrovňou okolitej kože, napr. jazvy po akné alebo ovčích kiahňach.

Popáleniny

– jazvy po popáleninách. Tieto jazvy sa môžu líšiť v závislosti od stupňa a hrúbky popáleniny. Zjazvené popálené tkanivo sa môže časom začať sťahovať, čo spôsobuje bolesť a nepríjemné ťahanie.