Liečba jaziev

Pri liečbe jaziev je veľmi dôležité uvedomiť si, že ak už jazva vznikla, nedá sa nikdy úplne odstrániť. Váš lekár vám môže odporučiť návštevu dermatológa alebo chirurga. V dnešnej dobe už existuje viacero spôsobov, ako sa dajú jazvy ošetrovať a liečiť. U lekára sa používa medicínsky microneedling (remodelácia kože), laserová terapia, chirurgická úprava jazvy a kortikosteroidové injekcie. Ako efektívna domáca a klinicky overená liečba je lekármi na celom svete odporúčaný 100 % lekársky silikón.

Ak plánujete chirurgický zákrok (napríklad cisársky rez, abdominoplastiku, mastopexiu, atď.) a chcete znížiť viditeľnosť vzniknutej jazvy na minimum, jednou z najefektívnejšich a klinicky preukázaných možností je kombinácia microneedlingu ako ošetrenia u lekára a domácej aplikácie silikónovej liečby. *

*Fabbrocini G, Marasca C, Ammad S, Brazzini B, Izzo R, Donnarumma M, Monfrecola G. Assessment of the Combined Efficacy of Needling and the Use of Silicone Gel in the Treatment of C-Section and Other Surgical Hypertrophic Scars and Keloids. Adv Skin Wound Care. 2016 Sep;29(9):408-11.

Možnosti liečby jaziev

Remodelácia kože so SkinPen® Precision

Medicínsky microneedling zapezpečuje efektívnu formu remodelácie kože, vďaka ktorej sa uvoľní nesprávne uložený (kontrahovaný) kolagén a tkanivo jaziev je remodelované prostredníctvom nového a správneho ukladania kolagénu a elastínu. Preukázane tak zlepšuje vzhľad jaziev po akné* a chirurgických zákrokoch**.

Poďla najnovšej štúdie** sa odporúča absolovovať prvé ošetrenie jazvy po operácii 6 až 7 týždňov po zákroku.

*Štúdia na stiahnutie: A Single-Center Trial to Evaluate the Efficacy and Tolerability of SkinPen® on Male and Female Subjects’ Acne Scars on the Face
**Štúdia na stiahnutie: Claytor, R. Brannon M.D.; Sheck, Casey Gene D.O.; Chopra, Vinod M.D.. Microneedling Outcomes  in Early Postsurgical Scars. Plastic and Reconstructive Surgery: September 2022 – Volume 150 – Issue 3 

Aké zmeny sa dejú v koži po ošetrení

3 fázy ošetrenia so SkinPen® Precision

1. Poranenie/zápal

Počas ošetrenia preniká 14 mikroihličiek do kože a kontrolovane v nej vytvára mikrokanáliky. Spúšťa sa prirodzený proces hojenia kože, zvyšuje sa jej prekrvenie a tvorba nového tkaniva.

2. Novotvorba

Vytvorí sa dočasné granulačné tkanivo prekrývajúce mikrokanáliky a prechodne ich zacelí. Vzniká cievna sieť ako podpora pre tvorbu nového tkaniva.

3. Remodelácia

Výsledkom remodelácie (prestavby) v ošetrovanej oblasti je mladistvejší a hladší vzhľad pleti, obnovená a svieža koža.

Možnosti liečby jaziev

Lekársky silikón

Aplikácia lekárskeho silikónu predstavuje bezpečnú a bezbolestnú metódu na liečbu jaziev po uzatvorení a zahojení rany. Vzniknutú jazvu už nikdy úplne neodstráni, tak ako ani akákoľvek iná metóda. Pomôže jej však lepšie splynúť s okolitým tkanivom a stať sa menej viditeľnou. Tak ako na nové jazvy, účinkuje silikón aj na tie staršie, avšak je potrebné zohľadniť, že priebeh liečby je zdĺhavejší a jej efekt sa prejaví neskôr.

Aby sa jazvy mohli začať účinne hojiť, je potrebné, aby bolo na ich liečbu vytvorené ideálne prostredie. Lekársky silikón takéto prostredie pre jazvy vytvára. Po nanesení na pokožku prekryje celú jazvu a zabezpečí ideálnu rovnováhu vlhkosti a maximálny prísun kyslíka. Jazva pod tenkou vrstvou silikónu „dýcha“ a je prirodzene hydratovaná, čo napomáha k správnej tvorbe nového kolagénu a redukcii tvorby jazvy.

Americká spoločnosť Biodermis ponúka účinné riešenie na báze silikónu na prevenciu pred vznikom hypertrofických (vyvýšených) a keloidných (prečnievajúcich línie rany) jaziev a ich efektívnu liečbu.

Vyberte si tú najvhodnejšiu formu:

  1. Silikónové plátky EpiDerm Natural
  2. Silikónový gél Xeragel
  3. Silikónová tyčinka Prosil (SPF15)